Türkiye'nin En Büyük
Kök Hücre Bankacılığı!

Kurumsal

Menu

LabBlog!

Tesis & Ekipman

Tesis
Tesis, üretim, banka alanı ve destek alanlar olmak üzere İki kısımdan oluşmaktadır. Üretim ve banka alanı, cGMP standartlarına göre dizayn edilerek sınıflandırılmış (A-B-C-D) yapıya sahiptir. Tesisin özellikli mimari yapısı sayesinde, personel, ürün, malzeme ve atık giriş-çıkışları birbirinden ayrılmış yapı, çapraz kontaminasyona izin vermeyecek şekilde planlanmıştır.


Ekipman
HVAC Sistemi: Sınıflandırılmış alanlarda basınçlar, basınç farkları, hava akım hızları, ısı ve nem, otomatik sistemler ve manuel olarak, gereken standarda göre belirlenmiş aralarla izlenmektedir.


Elektrik Sistemi: Binanın bütünü, jeneratör ve kesintisiz güç kaynağı sistemleri ile desteklenmektedir.


Ekipman: Acıbadem Labcell'in tüm ekipmanlarının CE ve/veya TSE damgası taşıması zorunludur. Ekipmanın düzenli aralarla bakım ve kallbrasyonu yapılır, raporlanır. Özellikle, hücre üretiminin hipoksik koşullarda gerçekleştirilmesini sağlayabilecek her tür özel ekipman sisteme dahil edilmiştir.


Validasyon: Tüm ekipman, kurulum aşamasında dizayn (DQ), kurulum (IQ), performans (PQ), çalışma (OQ) validasyonlarına alınır.


Temizlik ve Sanitasyon : İlgili prosedür gereği düzenli sıklıkta uygulanır. Binanın ve ekipmanın günlük rutin temizliği özel eğitim verilen personel tarafından yapılır ve kayıt altına alınır.


Bilgi İşlem Alt Yapısı : Acıbadem Sağlık Grubu'nun 10 yıldır kullanmakta olduğu network altyapısını kullanmaktadır. Acıbadem Labcell için özel olarak oluşturulmuş, güvenlik ve gizliliğin ön planda tutulduğu etiket ve yazılım programları sayesinde sistemin otomasyonu sağlanmıştır. Ayrıca etiketlemede ISBT 128 sistemi kullanılarak ürünler, uluslararası tanımlarla kodlanmıştır.


İzleme : Tesisin tüm temiz alanları devamlı izlem altındadır. Sıcaklık, nem, basınç ve hava akım hızları dışında partikül ölçümleri ve mikrobiyolojik izlemler düzenli olarak yapılır, kayıt altına alınır.